Magnetky

Bonus 1: Relikviář sv. Maura - Bečov

Prodejní místo: neprodejný bonus za 15 přihlášených kódů

Bonus 2: Zbrojnice - Konopiště

Prodejní místo: neprodejný bonus za 30 přihlášených kódů

Bonus 3: Císařská koruna Karla IV. - Karlštejn

Prodejní místo: neprodejný bonus za 45 přihlášených kódů

Bonus 4: Bajkový sál - Lemberk

Bajkový sál se nachází na státním zámku Lemberk a je jednou ze zajímavostí, kterou na zámku najdeme. Sál nechal vybudovat na počátku 17. století Vratislav z Donína. Sál je proslulý svým kazetový  strop (17 m dlouhý a 9,5 m široký) se 77 dřevenými deskami s náměty zvířecích bajek z doby kolem 1610. Předlohou k lemberskému renesančnímu stropu bylo dílo dvorního rytce Rudolfa II, Jiljího Sadelera – Theatrum morum tzv. divadlo mravů. Vyšlo v roce 1608 v Praze a mělo sloužit k poučení mládeže.

 

Prodejní místo: neprodejný bonus za 60 přihlášených kódů

Bonus 5: Kabinet kuriozit - Kynžvart

Kynžvartský kabinet kuriozit skrývá stovky a tisíce unikátních předmětů, které už v dobách knížete Metternicha udivovaly návštěvníky zámeckého muzea. Zpracování původních dobových muzejních katalogů, originálních rukopisných inventářů a dokumentů nyní pomáhá osvětlit původ a historii mnoha pamětihodných starobylých či exotických kuriozit a vrátit jim jejich dávno zapomenutý příběh.

Kynžvartský portrét Babinského 

Psal se rok 1832. Vydatné májové slunce už vytvářelo iluzi léta, nejvyšší purkrabí hrabě Karel Chotek zřejmě právě dočetl spisek Josefa Jungmanna o postavení češtiny na školách a z vyšetřovací vazby v budově pražského kriminálního soudu uprchl zločinec Václav Babinský. Chytili ho vlastně teprve nedávno - 19. ledna 1832, když už měl tento šestatřicetiletý rodák z Litoměřic na svědomí několik loupežných přepadení. Pozorný rychtář Václav Franke v obci Kuří Vody si toho dne všiml, že se Babinský prokázal falešným pasem na jméno Josef Schmid a jeho milence a společnici Apoleně Hoffmanové navíc ze spodniček vypadly dvě nabité bambitky. Babinský se ještě přitom stihl poprat s oběma biřici a kousnout rychtáře do prstu, aby pak putoval do Prahy na „direkci“.  
Jak se pak mohlo stát, že hned po čtyřech měsících z vyšetřovací vazby uprchl, to zůstane asi záhadou. Při útěku mu prý vydatně pomáhal jeho spoluvězeň Johann Láska, vlastní profesí stolař. Babinský po útěku pokračoval ve svém loupeživém řemesle. Jeho největším zločinem bylo zabití pláteníka Jana Blumberga, kterého přepadl 4. srpna 1833 v lese nedaleko Horní Kamenice.

Vraťme se však ještě na chvíli do pražské vyšetřovací vazby. Babinského spoluvězeň Johann Láska se tu ukázal jako velmi schopný portrétista. Z chlebového těsta zhotovil poměrně velmi věrnou podobu slavného loupežníka. Figurka Babinského se jako dobová aktuální rarita dostala brzy do sbírek kynžvartského kabinetu kuriozit rakouského státního kancléře Metternicha.

Babinský se mezitím schovával v Haliči, a to dokonce pod falešným jménem Anton Müller. Byl to zřejmě velký vtipálek, protože takto se jmenoval jeho pražský vyšetřovatel. Na podzim roku 1835 byl ale loupežník poznán a znovu zatčen. Kynžvartský zámecký kustod ve svém soupisu sbírek píše, že je zločinec Babinský ještě stále ve vězení, ale díky jeho vychytralosti stále není možné ukončit vyšetřování. Jeho kynžvartský portrét ale během doby vidělo mnoho zámeckých hostů a návštěvníků zámeckého muzea. Jeden z těchto hostů, který loupežníka osobně viděl v Praze na pranýři, dokonce poslal zámeckému kustodovi Auerovi své osobní písemné svědectví, v němž potvrdil věrnou podobu portrétu a vyslovil obdiv jeho autorovi.

Václav Babinský, obžalovaný původně ze 12 zločinů, byl nakonec u poloviny z nich zproštěn viny z nedostatku důkazů a za ostatní odsouzen na 20 let žaláře. Od 10. června 1841 se na 14 let stal jedním z nejznámějších vězňů brněnského Špilberku, dalších 6 let pak trávil za zdmi kartouzské věznice v dnešních Valdicích. Po propuštění z vězení v roce 1861 už mu zbývalo jen 18 let života. Zemřel 1. srpna 1879 a jeho hrob najdeme v Řepích u Prahy. Na zámku Kynžvart se jeho figurka z chleboviny stala další známou raritou, kterou se vyplatí vidět.

© PhDr. Miloš Říha, kastelán zámku Kynžvart, 2004

Prodejní místo: neprodejný bonus za 75 přihlášených kódů

Bonus 6: Renesanční knihovna - Březnice

Prodejní místo: neprodejný bonus za 90 přihlášených kódů

Bonus 7: Dětská kuše - Velké Losiny

Prodejní místo: neprodejný bonus za 105 přihlášených kódů

Bonus 8: Barokní divadlo - Český Krumlov

Prodejní místo: neprodejný bonus za 120 přihlášených kódů

 

Bonus 9: Barokní lékárna - Kuks

Prodejní místo: neprodejný bonus za 135 přihlášených kódů

 

Bonus č. 10: Zámecká kuchyně - Hluboká

Prodejní místo: neprodejný bonus za 150 přihlášených kódů

Bonus č. 11: Kladruby - Kladrubská madona

Prodejní místo: neprodejný bonus za 165 přihlášených kódů

Bonus č. 12: Lednice - Knihovna

 

Knihovně na zámku Lednice vévodí dřevěné točité schodiště, jež bylo ručně vyřezáno z jediného stromu a je ozdobeno mnohými ornamenty.

Prodejní místo: neprodejný bonus za 180 přihlášených kódů

Bonus č. 13: Zákupy - Rumpál výtahu

14. října za zvuku hymny a zvonů nastoupil císař Ferdinand na zámeckém nádvoří do kočáru spolu s komorníkem hrabětem von Bissingen. Ve druhém voze jeli tentokrát jako doprovod pobočník hrabě Daun a osobní lékař císaře Dr. Gassner. Na nám již známé železniční stanici Zákupy-Mimoň přestoupili do zvláštního dvorního vlaku, jímž odjeli do Prahy. Druhý den absolvovala totéž císařovna, ta však šla část cesty do Srní pěšky, v doprovodu hraběnky Kolonitschové.
Ačkoliv v době po abdikaci zřejmě epileptické záchvaty vymizely, císařův zdravotní stav se na počátku 70. let zřejmě jinak zhoršil, začal totiž špatně chodit. Roku 1870 si proto nechal v zákupském zámku obnovit výtah. Ten dřívější tam zbudoval stavitel Anny Marie Františky Václav Špaček již v r. 1718 a jednalo se tenkrát o první výtah ve střední Evropě. Nyní využili šachty a do ní umístili výtah novější, pohodlně zařízení měkkými čalouněnými křesly a také svítilnou. Technické části dodala známá Ringhofferova strojírna. Soukolí umístili na půdu nad jídelnu a do přízemí a 2. patra do malých komůrek kliky, jimiž sloužící mohli výtah pohánět. Nastoupit bylo možno z chodbičky u schodiště v přízemí, dále v 1. patře z předkaplí a ve 2. patře z jídelny.

citace z publikace Poslední Habsburkové na Zákupsku, autor Martin Aschenbrenner

Prodejní místo: neprodejný bonus za 195 přihlášených kódů

 

Bonus č. 14: Hrubý Rohozec - Čajová panenka

 

Prodejní místo: neprodejný bonus za 210 přihlášených kódů

 

Bonus č. 15: Kroměříž - Foucaltovo kyvadlo

Vzorem pro původní kroměřížskou instalaci kyvadla byla první veřejná demonstrace důkazu rotace Země francouzským fyzikem Jeanem Bernardem Leonem Foucaltem v únoru 1851, provedená v pařížském Panteonu, kde bylo 28kilogramové kyvadlo zavěšeno na lanu dlouhém 68 metrů. Profesor kroměřížského gymnázia a astronom dr. František Nábělek instaloval a veřejně představil menší kopii kyvadla v rotundě Květné zahrady v Kroměříži v dubnu 1906. Kyvadlo bylo v provozu až do roku 1940. Po válce bylo znovu instalováno díky sestře profesora Nábělka. V roce 1974 byla Rotunda po rekonstrukci znovu zpřístupněna. Kyvadlo bylo poté přístupné střídavě a nepravidelně a bylo navíc vážně poničeno vandaly.
Nyní by mělo být opět možné vídat fascinující ukázku tohoto fyzikálního pokusu. V rotundě Květné zahrady Arcibiskupského zámku Kroměříž bylo v pátek 26. října 2012 znovu uvedeno do chodu unikátní Foucaltovo kyvadlo.
U nás tak nyní kývají znovu tři kyvadla, kroměřížské, pražské a královéhradecké.
Ve světě je řada podobných kyvadel, málokteré se ale asi může pochlubit tak nádherným prostředím, jaké mu poskytují interiér rotundy, malebná klidná zákoutí Květné zahrady a celého Kroměříže.

Prodej: neprodejný bonus za 225 přihlášených kódů

Bonus č. 16: Grabštejn - renesanční ložnice

 

Prodejní místo: neprodejný bonus za 240 přihlášených kódů

 

Bonus č. 17: Sázavský klášter - Sv. Prokop orá s čertem

Podle legendy čert provokoval svatého Prokopa. Ten se však nenechal strhnout k boji, místo toho ho zkrotil a zapřáhl do pluhu a křížem v pravé ruce jej popoháněl. Vyoral s ním brázdu od Sázavy ke své rodné vsi - Chotouni. Tak měla vzniknout podle pověsti Čertova brázda. V symbolické rovině jde o popis vnitřního duchovního zápasu se silami temna.

 

Prodejní místo: neprodejný bonus za 255 přihlášených kódů

 

Bonus č. 18: Hrad Bítov - Sbírka vycpaných psů barona Haase

 

Prodejní místo: neprodejný bonus za 270 přihlášených kódů 

Bonus č. 19: Dačice - Dukátníček

 
Prodejní místo: neprodejný bonus za 285 přihlášených kódů

Bonus č. 20: Duchcov - Adonis a Venuše

 

Prodejní místo: neprodejný bonus za 300 přihlášených kódů


Záznamy: 1 - 20 ze 48
1 | 2 | 3 >>