Praha má dvě nové magnetky!

Přidáno: 26. LEDNA 2020
Bez kategorie
Dvě nové magnetky zakoupíte v Nové budově Národního muzea v Praze. Ale pozor, na tomto prodejním místě zakoupíte i dalších pět magnetek. Dohromady si tedy při návštěvě můžete odnést sedm magnetek. 
A o jaké že novinky se jedná? 
První je magnetka Tančícího domu, který patří mezi nejrozporuplnější pražské moderní stavby. Zatímco příznivci vychvalují moderní architekturu a tvarové řešení, kritici vyčítají, že se dům nehodí do okolní zástavby secesních dům a svým tvarem narušuje uliční řadu. Faktem však zůstává, že se jedná o jednu z mála českých realizací, které se dostalo světového uznání na poli architektury. Jaký názor máte na tuto budovu vy? 
 
Druhou novinkou je Maroldovo panorama bitvy u Lipan. Bitva u Lipan se odehrála 30. května 1434 a je ztvárněna na panoramatickém obrazu od Luďka Marolda. Jedná se o největší obraz v České republice – 11 m vysoký, 90 m široký a roztažené plátno zabírá plochu 1 362 m².
Originál budete moci vidět od dubna na Výstavišti v Praze. Do té doby si můžete poslechnout alespoň Jiřího Suchého a jeho píseň Tulipán, ve které zpívá o reprodukci tohoto obrazu. Zde krátká ukázka: 
Přišel mi k svátku gratulovat Olda
a přinesl mi žlutej tulipán
a pěknou reprodukci od Marolda
je na ní vidět bitva u Lipan. (Suchý Jiří & Šlitr Jiří (Semafor))