Sušárna chmele v Dubé jako nová magnetka!

Přidáno: 10. LISTOPADU 2021
Bez kategorie
Nová magnetka dostupná na e-shopu jistě potěší nejen milovníky piva!🍻 

Jedná se o sušárnu chmele, která se nachází v Dubé. 
Místo jste již navštívili? Objednejte si magnetku z našeho e-shopu i s kódem - oproti důkazu o návštěvě (například fotografie z daného místa) vám ji rádi zašleme! :) 


Pěstování chmele na Dubsku má několikasetletou tradici a největšího rozkvětu dosáhlo v první polovině 19. století. Chmelařstvím se zde zabývala zejména německy hovořící židovská komunita. V místní sprašové půdě byl pěstován nejprve dubský zelenáč, hrubší odrůda chmele. Později došlo ke změnám při vaření piva a začal se zde pěstovat Žatecký červeňák, jemnější odrůda chmele, který se zde pěstuje dodnes. 
Sušárna chmele v Dubé vznikla zřejmě v 70. letech 19. století. Součástí objektu je podélné skladovací a manipulační křídlo a kruhové sušící věže, které jsou specifické právě svým tvarem. V těchto věžích probíhalo na kovových sítech sušení chmele pomocí přímého vytápění. Komínem odcházely vzniklé zplodiny a pára. Obdélníkovými otvory v přízemí byl nasáván vzduch. Tento typ sušáren byl velmi rozšířen v Anglii a mohl se tak stát předlohou pro sušárnu v Dubé. Fasáda sušárny byla pouze nahrubo omítnuta. Na podzim jsou v sušárně chmele pořádány Dny evropského dědictví, kdy je budova zpřístupněna veřejnosti.