Dvě nové magnetky z Letovic!

Přidáno: 13. BŘEZNA 2022
Bez kategorie
V Turistickém informačním centru Letovice na vás čekají dvě úplně nové magnetky!

Letovice - Historická lékárna
Unikátní barokní historická lékárna vybudovaná v roce 1784 se v Letovicích nachází v přízemí hlavní budovy Nemocnice Letovice.
V nádherné zrestaurované lékárně je možné obdivovat figurální nástropní a nástěnné malby či bohatě ornamentálně zdobený vestavěný lékárenský nábytek obklopující všechny stěny místnosti. Lékárenské dózy i šuplíky s latinskými nápisy léčiv přispívají k výjimečnému duchu místa, které sloužilo svému účelu po celých 150 let. Lékárnu je možné navštívit s průvodcem od června do září, prohlídku je nutné rezervovat v TIC Letovice.

Letovice - Vodní nádrž
Vodní nádrž Letovice, lidově nazývaná přehrada Křetínka, byla zbudována západně od města Letovice při silnici vedoucí do Křetína. Výstavba údolní nádrže na říčce Křetínce probíhala v letech 1972 – 1976, vodní dílo bylo předáno do provozu v roce 1978. Hlavním posláním přehrady je vyrovnávání toku řeky Svitavy. Dále je využívána především pro rybolov, koupání a vodní sporty.

Zároveň zde zakoupíte magnetku zámku, která byla do této doby dostupná pouze na e-shopu. 

Na místě dnešního zámku stávala nejprve dřevěná tvrz, která byla posléze přestavěna na hrad. První písemné doklady o existenci hradu pocházejí z roku 1360, kdy se jeho majiteli stali páni z Letovic a Ronova. V roce 1424 byl hrad dobyt a zničen husity. 
Hrad byl v následujících letech v državě několika rodů a byl často přestavován. Bohužel v roce 1724 městečko Letovice i zámek vyhořely. Zámek byl postupem času opravován – zámecký interiér, konírny, letní a zimní jízdárna, úprava středověké věže, zámecká zahrada apod. Po druhé světové válce se stal zámek majetkem města Letovice a v rámci restitucí po roce 1989 byl zámek navrácen hraběti Alexandru Kálnokymu, který ho následně prodal Bohumilu Vavříčkovi z Boskovic, který postupně rekonstruuje zámek s cílem zachránit jej pro budoucí generace.