Přihlášení do soutěže

Magnetky jsou vyráběny ručně v České republice

E-shop

Nové objednávky magnetek - bez kódu (popř. s kódem, ale po předložení důkazu o návštěvě) je možno vyřizovat pouze přes E-shop.

Kontakty

Nakladatelství VEGA-L
V Zahrádkách 1617
288 02 Nymburk
Česká republika
kancelář - dopoledne:
+420 722 973 694
info@sestavsisvujsvet.cz

Bonusová magnetka č. 13: Zákupy - Rumpál zámeckého výtahu
B13 - Neprodejná bonusová magnetka za 195 přihlášených kódů.

14. října za zvuku hymny a zvonů nastoupil císař Ferdinand na zámeckém nádvoří do kočáru spolu s komorníkem hrabětem von Bissingen. Ve druhém voze jeli tentokrát jako doprovod pobočník hrabě Daun a osobní lékař císaře Dr. Gassner. Na nám již známé železniční stanici Zákupy-Mimoň přestoupili do zvláštního dvorního vlaku, jímž odjeli do Prahy. Druhý den absolvovala totéž císařovna, ta však šla část cesty do Srní pěšky, v doprovodu hraběnky Kolonitschové.
Ačkoliv v době po abdikaci zřejmě epileptické záchvaty vymizely, císařův zdravotní stav se na počátku 70. let zřejmě jinak zhoršil, začal totiž špatně chodit. Roku 1870 si proto nechal v zákupském zámku obnovit výtah. Ten dřívější tam zbudoval stavitel Anny Marie Františky Václav Špaček již v r. 1718 a jednalo se tenkrát o první výtah ve střední Evropě. Nyní využili šachty a do ní umístili výtah novější, pohodlně zařízení měkkými čalouněnými křesly a také svítilnou. Technické části dodala známá Ringhofferova strojírna. Soukolí umístili na půdu nad jídelnu a do přízemí a 2. patra do malých komůrek kliky, jimiž sloužící mohli výtah pohánět. Nastoupit bylo možno z chodbičky u schodiště v přízemí, dále v 1. patře z předkaplí a ve 2. patře z jídelny.