100. výročí sarajevského atentátu

Číslo CZ309
Kategorie Výroční a příležitostné
Kraj Neurčeno
Okres
Obec
www Přejít
GPS 43°50'52.164\"N
18°21'44.464\"E
Tyto magnetky jsou číslovány na líci přímo v obrázku vzestupnou řadou od čísla 1 a bude je možné získat v uvedených prodejních místech v průběhu konaní akce a následně až do konce příslušného roku či vyprodání. Dále se číslované magnetky již nevyrábí a budou jen v doprodeji, ale nečíslované.
Atentát na Františka Ferdinanda d'Este, arcivévodu a následníka rakousko−uherského trůnu, byl spáchán 28. června 1914 v Sarajevu, hlavním městě Bosny a Hercegoviny. Během vojenské přehlídky byl arcivévoda František Ferdinand napaden skupinou atentátníků. František Ferdinand d'Este a jeho choť, Žofie Chotková, byli po předchozím nezdařeném bombovém útoku na kolonu vozů poté na jiném místě zastřeleni srbským separatistou Gavrilo Principem.
Atentát v Sarajevu na následníka rakousko-uherského trůnu byl záminkou k vyhlášení války Srbsku Rakousko-Uherskem a je považován za jednu z příčin první světové války. 
Na mnoha zámcích České republiky se můžeme setkat s památkami na manželský pár i tuto neblahou událost. 
Zavražděný manželský pár měl svatbu dne 1. 7. 1900 v kapli sv. Františka z Assisi na zámku Zákupy.
Zámek v Náměšti nad Oslavou byl jedním z posledních míst, které před svou smrtí navštívil následník trůnu František Ferdinand d´Este. Výstava Deset dní před Sarajevem díky několika dochovaným pozoruhodným materiálům přibližuje důležitost této události pro tehdejší Náměšť.
Druhá kulka, kterou Gavrilo Princip vystřelil, někdy nazývaná „kulka, jež začala první světovou válku“, je vystavena na zámku Konopišti. Výstava "Spojeni v životě i ve smrti" připomíná v sídle Františeka Ferdinanda d´Este 100 let výročí od tragédie.
Batistový kapesník s krví následníka trůnu Františka Ferdinanda d'Este je v expozici Sarajevský atentát na zámku Velké Meziříčí.


Prodejní místo / Otevírací doba:
    E-shop
    ,
  • https://eshop.sestavsisvujsvet.cz/
  • Zámek Konopiště
    , 256 01 Benešov
  • březen - říjen: út - ne, listopad: so - ne
  • Vyprodanou magnetku lze nahlásit po rozkliknutí prodejního místa.
Magnetky v okolí