Přihlášení do soutěže

Magnetky jsou vyráběny ručně v České republice

E-shop

Nové objednávky magnetek - bez kódu (popř. s kódem, ale po předložení důkazu o návštěvě) je možno vyřizovat pouze přes E-shop.

Kontakty

Nakladatelství VEGA-L
V Zahrádkách 1617
288 02 Nymburk
Česká republika
kancelář - dopoledne:
+420 722 973 694
info@sestavsisvujsvet.cz

100. výročí sarajevského atentátu

Číslo CZ309
Kategorie Výroční a příležitostné
Kraj Neurčeno
Okres
Obec
GPS 43°50'52.164\"N - 18°21'44.464\"E
www Přejít
Prodejní místo / Otevírací doba:
    Zámek Zákupy, čísla 1 - 50
  • Zámek Konopiště, čísla 51 - 350

Tyto magnetky jsou číslovány na líci přímo v obrázku vzestupnou řadou od čísla 1 a bude je možné získat v uvedených prodejních místech v průběhu konaní akce a následně až do konce příslušného roku či vyprodání. Dále se číslované magnetky již nevyrábí a budou jen v doprodeji, ale nečíslované.
Atentát na Františka Ferdinanda d'Este, arcivévodu a následníka rakousko−uherského trůnu, byl spáchán 28. června 1914 v Sarajevu, hlavním městě Bosny a Hercegoviny. Během vojenské přehlídky byl arcivévoda František Ferdinand napaden skupinou atentátníků. František Ferdinand d'Este a jeho choť, Žofie Chotková, byli po předchozím nezdařeném bombovém útoku na kolonu vozů poté na jiném místě zastřeleni srbským separatistou Gavrilo Principem.
Atentát v Sarajevu na následníka rakousko-uherského trůnu byl záminkou k vyhlášení války Srbsku Rakousko-Uherskem a je považován za jednu z příčin první světové války. 
Na mnoha zámcích České republiky se můžeme setkat s památkami na manželský pár i tuto neblahou událost. 
Zavražděný manželský pár měl svatbu dne 1. 7. 1900 v kapli sv. Františka z Assisi na zámku Zákupy.
Zámek v Náměšti nad Oslavou byl jedním z posledních míst, které před svou smrtí navštívil následník trůnu František Ferdinand d´Este. Výstava Deset dní před Sarajevem díky několika dochovaným pozoruhodným materiálům přibližuje důležitost této události pro tehdejší Náměšť.
Druhá kulka, kterou Gavrilo Princip vystřelil, někdy nazývaná „kulka, jež začala první světovou válku“, je vystavena na zámku Konopišti. Výstava "Spojeni v životě i ve smrti" připomíná v sídle Františeka Ferdinanda d´Este 100 let výročí od tragédie.
Batistový kapesník s krví následníka trůnu Františka Ferdinanda d'Este je v expozici Sarajevský atentát na zámku Velké Meziříčí.

Magnetky v okolí