Přihlášení do soutěže

Magnetky jsou vyráběny ručně v České republice

E-shop

Nové objednávky magnetek - bez kódu (popř. s kódem, ale po předložení důkazu o návštěvě) je možno vyřizovat pouze přes E-shop.

Kontakty

Nakladatelství VEGA-L
V Zahrádkách 1617
288 02 Nymburk
Česká republika
kancelář - dopoledne:
+420 722 973 694
info@sestavsisvujsvet.cz

Nymburk - Chrám sv. Jiljí

Číslo CZ770
Kategorie Církevní památka
Kraj Středočeský kraj
Okres Nymburk
Obec Nymburk
GPS 50°11'9.493\"N - 15°2'38.230\"E
www Přejít
Prodejní místo / Otevírací doba:
    Turistické informační centrum, Náměstí Přemyslovců 165, 288 02 Nymburk
  • celoročně: po - ne

Gotický cihlový kostel, postavený v letech 1280–1380, měl původně dvě věže a byl zasvěcen sv. Mikuláši, patronu námořníků, kolonistů a školáků. Sv. Jiljí, patronu mrzáků a chudých, byl zasvěcen až během třicetileté války. Nejstarší částí kostela je presbytář s raně gotickým jižním portálem. 
S kostelem se pojí několik tragických událostí, jako jsou ničivé požáry, drancování za třicetileté války a pak zejména událost z 16. 8. 1634, kdy město dobyli Sasové a obyvatele, kteří byli schováni v kostele, povraždili. Tuto smutnou událost připomíná pamětní deska u severního vchodu, který je jakožto památka na krvavý masakr navěky uzavřen. V 17. století byly věže a vnitřek kostela upraven do barokního stylu. Nejcennější památkou interiéru kostela je socha jeho prvního patrona – sv. Mikuláše z huti Petra Parléře ze 14. století. Hlavní oltář pochází z počátku 18. století z dílny F. M. Kotterbauera a je zde vyobrazen druhý patron kostela – sv.. Jiljí. Obrazová výbava kostela pochází z dílen nymburských rodáků Václava a Josefa Kramolínových, Josefa Hellicha a dalších. Nádherné malby v klenbě presbytáře zvané České nebe jsou dílem Artuše Scheinera z doby rekonstrukce v druhém desetiletí 20. století.

Dostupnost pro fyzicky handicapované osoby, orientační prvky pro zrakově postižené:
Objekt je přístupný. 

Magnetky v okolí