Přihlášení do soutěže

Magnetky jsou vyráběny ručně v České republice

E-shop

Nové objednávky magnetek - bez kódu (popř. s kódem, ale po předložení důkazu o návštěvě) je možno vyřizovat pouze přes E-shop.

Kontakty

Nakladatelství VEGA-L
V Zahrádkách 1617
288 02 Nymburk
Česká republika
kancelář - dopoledne:
+420 722 973 694
info@sestavsisvujsvet.cz

Praha - Tančící dům

Číslo CZ869
Kategorie Architektura, umělecká činnost
Kraj Hlavní město Praha
Okres Praha
Obec Praha
GPS 50°4'31.574\"N - 14°24'51.024\"E
www Přejít
Prodejní místo / Otevírací doba:
    Nová budova Národního muzea /Federál, Vinohradská 1, Praha 1
  • celoročně: po - ne

Tančící dům neboli Ginger and Fred stojí na pravém břehu Vltavy od roku 1996. Své jméno dostal podle dvou nárožních věží, které jsou inspirované meziválečným tanečním párem Freda Astaira a Ginger Rogersové. Na věži zvané Fred je kopule s konstrukcí z trubek a síťovinou, která představuje hlavu medúzy. Původně na místě dnešního Tanečního domu stával činžovní dům, který byl však v roce 1945 zničen americkou bombou při leteckém bombardování Prahy. Do 90. let na tomto místě nic nestálo. Avšak Vlado Milunić spolu s Václavem Havlem (v té době bydlel v sousedním domě) přišli na myšlenku nové zástavby na tomto prázdném místě. Původní idea byl vznik domu s knihovnou, divadlem a kavárnou, avšak nepodařilo se pro tento projekt najít vhodného investora. Už prvopočátku Milunić počítal s tím, že se dům bude vyklánět nad křižovatku a bude tak značit stav československé společnosti, která se po pádu totalitního režimu dala do pohybu. Tančící dům poté navrhl Milunić spolu s Frankem O. Gehrym, který nabídku přijal prý proto, že pro zemi, ze které pochází Jaromír Jágr, udělá cokoliv. 
V současné době slouží Tančící dům jako prostor pro kanceláře, kongresový sál, restaurace, galerie, hotel a také místo, odkud je krásný pohled na Prahu. 
Tančící dům patří mezi nejrozporuplnější pražské moderní stavby. Zatímco příznivci vychvalují moderní architekturu a tvarové řešení, kritici vyčítají, že se dům nehodí do okolní zástavby secesních dům a svým tvarem narušuje uliční řadu. Faktem však zůstává, že se jedná o jednu z mála českých realizací, které se dostalo světového uznání na poli architektury.

Magnetky v okolí