Kutná Hora-Sedlec – Kostnice

Číslo CZ964
Kategorie Muzeum
Kraj Středočeský kraj
Okres Kutná Hora
Obec Kutná Hora
www Přejít
GPS 49°57'42.541\"N
15°17'18.063\"E
Unikátní kostnice se nachází v podzemní části kostela Všech svatých, který byl dříve součástí cisterciánského opatství v Sedlci. Kostel se skládá ze dvou kaplí, vystavených nad sebou, podzemní kaple se velmi podobá kapli na jeruzalémském poli Hakeldama, kam byli pohřbíváni zemřelí poutníci. Podle pověsti jeden z opatů ze Sedlce se do Jeruzaléma vypravil a přivezl odtamtud hrst hlíny z hakeldamského pole a rozprášil ji na klášterním hřbitově, který se následně stal tzv. Svatým polem - nejstarším ve střední Evropě.  V roce 1318 zde bylo kvůli morové ráně pochováno přes 30 tisíc zemřelých, během husitských válek dalších 10 tisíc.  Hřbitov byl zrušen na konci 15. století a exhumované kosti byly uloženy vně i uvnitř podzemní kaple, kde byly poskládány do velkých pyramid sedleckým mnichem. 
Kostel Všech svatých byl na začátku 18. století upraven - byl vestavěn štít mezi věže v západním průčelí, který nese sochu Panny Marie - Neposkvrněné početí, dále byla přistavěna západní předsíň, upravena byla také výzdoba interiéru, včetně výzdoby z kostí. Za vlády císaře Josefa II. byl sedlecký klášter společně s hřbitovním kostelem zrušen a dostal se do rukou rodu Schwarzenberků. František Rint - stavební mistr Schwanzenberků v roce 1870 pozměnil výzdobu podzemní kaple pomocí kostí a lebek, které zde byly ve výše zmíněných pyramidách. Použité kosti vydezinfikoval a vybělil a výzdobu doplnil erbem rodu Schwanzenberků a také svým jménem, čímž bývá brán za původního autora výzdoby tohoto interiéru. 
Navštivte jedinečné místo s bizarní výzdobou – složený lustr z velkých kostí z lidského těla, dekorace z lidských lopatek a kyčlí, místo které ztvárňuje myšlenku memento mori. 


Prodejní místo / Otevírací doba:
    Informační centrum Kutná Hora
    , Kollárova 589, 284 01 Kutná Hora
  • celoročně: po - ne
  • Informační centrum Kutná Hora - Sedlec
    , Zámecká 279, 284 03 Kutná Hora - Sedlec
  • listopad - únor: út - ne, březen - říjen: po - ne
  • Vyprodanou magnetku lze nahlásit po rozkliknutí prodejního místa.
Magnetky v okolí