Lysá nad Labem – Kostel Narození sv. Jana Křtitele

Číslo CZ1052
Kategorie Církevní památka
Kraj Středočeský kraj
Okres Lysá nad Labem
Obec Lysá nad Labem
www Přejít
GPS 50°12'7.948\"N
14°50'17.90\"E
Katolický barokní kostel Narození sv. Jana Křtitele v Lysé nad Labem byl vybudován rodinou generála hraběte Jana Šporka, který panství Lysá obdržel za zásluhy v bitvě proti Turkům. Působení Šporků v Lysé nad Labem se neprojevilo jen ve výzdobě zámeckého parku, ale i ve městě, především zásluhou Františka Antonína Šporka.
Kostel byl postaven v letech 1719 - 1741 na vyvýšeném místě lyského náměstí podle plánů pražského architekta Františka Maxmiliána Kaňky. 
Ohradní zeď kolem kostela je pro baroko zcela netypická. Přesně kopíruje půdorys stavby kostela, jejím projektantem je Anselmo Lurago. Na ohradní zdi je umístěno 13 soch svatých. U všech soch není spolehlivě doloženo autorství, bývá připisováno okruhu či dílně Matyáše Bernarda Brauna, který dlouhodobě působil ve Šporkových službách. Autorem sochy sv. Jeronýma je bezesporu Matyáš Bernard Braun.
Braunovi jsou připisováni i církevní otcové (Řehoř Veliký, sv. Augustin) a archanděl Michael. Autorem sv. Antonína je Jan Brokoff, sv. František je dílem Antonína Brauna. Soubor pískovcových soch u kostela patří k nejpozdějším a nejkvalitnějším realizacím sochařů v Lysé nad Labem.

Objekt je bezbariérově přístupný. Prodejní místo / Otevírací doba:
    Turistické informační centrum Lysá nad Labem
    , Husovo nám. 23, 289 22 Lysá nad Labem
  • duben - září: po - ne, říjen - březen: po - so
Magnetky v okolí