Velehrad – Poutní místo

Číslo CZ1061
Kategorie Církevní památka
Kraj Zlínský kraj
Okres Uherské Hradiště
Obec Velehrad
www Přejít
GPS 49°6'12.047\"N
17°23'40.751\"E
Velehradská bazilika s někdejším cisterciáckým klášterem je největším křesťanským poutním místem na Moravě.
Velehradský klášter byl vystavěn ve 13. století řádem cisterciáků z podnětu českých panovníků, a to v krajině působení slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje. Původně románská stavba s gotickými prvky byla po několika požárech přestavěna do barokní podoby. V r. 1784 byl klášter Josefem II. zrušen. Během 19. století začal být Velehrad vnímán jako poutní místo odkazující k poselství soluňských bratří. Roku 1890 na Velehrad přišli jezuité. Papež Pius XI. udělil chrámu v roce 1928 titul bazilika minor a od r. 1932 nese zasvěcení Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje.
V roce 1985 vyznamenal papež Jan Pavel II. baziliku zlatou růží, kterou je možné vidět v podzemní expozici. Papež sám toto místo navštívil v roce 1990.
V budovách bývalého kláštera se nyní nachází Stojanovo gymnázium, které svůj provoz zahájilo v r. 2004 a navázalo tak na tradici někdejšího jezuitského gymnázia vzniklého v r. 1916. Bazilika slouží jako farní a poutní kostel. Každoročně se zde 5. července, na svátek sv. Cyrila a Metoděje, koná celonárodní pouť.


Přístup do poutního areálu je bezbariérový, do podzemí je možný vstup pomocí plošiny. Na infocentru je umístěn haptický model areálu pro zrakově postižené, k zapůjčení jsou i jeho odlehčené varianty.


Prodejní místo / Otevírací doba:
    Infocentrum Velehrad
    , U Lípy 302, 687 06 Velehrad
  • duben - říjen: po - ne, listopad - březen: út - ne
  • Vyprodanou magnetku lze nahlásit po rozkliknutí prodejního místa.
Magnetky v okolí