Hranice - Hranická propast

Číslo CZ1053
Kategorie Příroda
Kraj Olomoucký kraj
Okres Přerov
Obec Hranice
www Přejít
GPS 49°31'56.196\"N
17°45'2.345\"E
Hranická propast leží na pravém břehu řeky Bečvy v národní přírodní rezervaci Hůrka u Hranic. Jedná se o unikátní území – Hranický kras, který nevznikl jako většina krasových území leptáním vod prosakujících z povrchu, ale silnými výrony termálních minerálních pramenů z hlubin. 
Hranická propast je se svou hloubkou 473,5 m nejhlubší propastí v České republice a zároveň je nejhlubší zatopenou propastí světa s hloubkou vody 404 m, avšak její dno ještě stále nebylo dosaženo.
První průzkum Hranické propasti se datuje do roku 1900, ale o její existenci věděl už Jan Ámos Komenský, který ji jako první krasový útvar zakreslil do plánu Moravy. 
Z vyhlídkové plošiny lze spatřit jícen propasti, který je dlouhý 104 m, hluboký 69,5 m a široký 34 m. Zdánlivé dno tohoto jícnu je tvořeno zeleným jezírkem. Součástí Hranické propasti je také jeskyně nad hladinou vody – Suchá rotunda, kde se nachází krápníková výzdoba, zejména pak gejzírové krápníky ve tvaru sopky a kráteru, ze kterého tryskala termální voda v době největší vulkanické aktivity. 

Objekt není bezbariérový. Prodejní místo / Otevírací doba:
    Turistické informační centrum Hranice
    , Pernštejnské nám. 1, 753 01 Hranice
  • celoročně: po - so
  • Infocentrum Hranické propasti
    , U Teplic 552, 753 01 Hranice
  • duben, říjen: so - ne, květen - září: út - ne
  • Vyprodanou magnetku lze nahlásit po rozkliknutí prodejního místa.
Magnetky v okolí