Poláky – Zámek

Číslo CZ1090
Kategorie Zachráněné památky
Kraj Ústecký kraj
Okres Chomutov
Obec Poláky
www Přejít
GPS 50°20'18.607\"N
13°21'18.889\"E
Ves Poláky je poprvé připomínána roku 1318. Panské sídlo – tvrz je doložena v roce 1546. Její pozůstatky jsou dodnes zachovány ve sklepení nynějšího zámku. Mezi lety 1745 – 1815 nechala hrabata z Pergenu postavit na místě tvrze nový dvoukřídlý barokní zámek. Autorem plánu stavby byl žatecký stavitel Vavřinec Roth. Roku 1928 manželé Anna a Rudolf Hrbáčkovi Hradčovští realizovali přestavbu v novobarokním stylu. Práce prováděl stavitel Antonín Rimpl z Libědic. Tím zámek získal svou nynější podobu.
Po znárodnění objekt sloužil místnímu státnímu statku jako byty, kanceláře a archiv. Po roce 1989 byl zámek navrácen v restituci a následně vystřídal několik majitelů. Žádný z nich však neprovedl ani minimální zajišťovací práce.
Přestože objekt je již 30 let nevyužíván, z hlediska památkové podstaty se dochovala spousta detailů původní výzdoby. Dodnes se z velké části zachovaly zdobné venkovní barokní a novobarokní fasády, původní okna i s kováním, dveře, parketové podlahy i mimořádně působivá štuková výzdoba interiérů. Záměrem obnovy je všechny tyto prvky v maximální míře zachovat a respektovat dispozici i vzhled objektu z doby posledních stavebních úprav roku 1928.
V současné době je zámek zpřístupňován v době konání kulturních akcí.


Prodejní místo / Otevírací doba:
    Zámek Poláky
    , Poláky 2, 438 01 Chbany - Poláky
  • Dny otevřených dveří 30. června 2022
  • Vyprodanou magnetku lze nahlásit po rozkliknutí prodejního místa.
Magnetky v okolí